Valfjäsk, valfläsk och valfiske

Politik intresserar rektorskan föga, av den enda enkla anledningen att jag finner så få personer (läs politiker) som känns äkta, genuina, sanningssägande. Känslan av att allt bara är ett spel och att uppdraget för många partier mer handlar om att parera motståndare än att kommunicera sin egen filosofi tar alltid överhand. Jag blir beklämd över vad som är ok att i ord, handlingar och gester kommunicera i politikens namn – att flera av de demokratiska principerna för mellanmänskliga relationer verkar vara satta ur spel. Hur kan vi bara sitta och lyssna på debatter där man avbryter varandra kors och tvärs, pratar i munnen på den som har ordet, himla med ögon, gestikulerar och nedvärderar dem som står för en annan åsikt? På bästa sändningstid dessutom. Och sedan skrävlas det om vem som ”tryckte till” vem, vem som med sin verbala förmåga kunde tysta vem, vem som vann debatten. Är vi helt från vettet då vi på fullaste allvar köper det här rakt av och låter oss svepas iväg av en massa valfläskeri, förvrängande av fakta samt ständigt påvisande av siffror som om dessa vore allena saliggörande och den absoluta sanningen? Vi vet väl bättre än så. Vi vet väl att man kan läsa siffror och statistik som f-n läser Bibeln (mor Anitas favvouttryck). Hur kan vi nedlåta oss till att bli påverkade av politiker som i bästa fall propagerar sin politik (eller som allt som oftast mest sysslar med att parera motståndare) och verkligen tro att det är allt, att det där de nyss sa är substansen i deras politiska inriktning? Jag bara undrar…..

001

Och ni som nu tror att jag struntar i att rösta och sitter och hetsar upp er nu, ni kan ta ett djupt andetag och pusta ut. Det är självklart att jag gör min demokratiska plikt. Det är högst självklart för mig att höja en röst för tolerans, solidaritet, allas lika värde och valfrihet. Jag accepterar förstås olika människors politiska uppfattningar och tycker att yttrandefrihet i grunden är något fint och bra. Men jag kan inte låta bli att reagera. Och det handlar förstås om det som ligger mig mycket varmt om hjärtat, nämligen skolan. Vi har haft tuffa år av såväl nya styrsystem som ekonomiska ramar och de här arma PISA-resultaten kommuniceras så fort en möjlighet ges. Media i stort har uppenbart sett  ett stort uppdrag att kommunicera skolan som en organisation i kris och sällan har väl något fått så mycket spott och spe. Att människor bara vill vara verksamma i denna usla organisation är snart en gåta för mig. Sällan pratas det om allt fantastiskt som sker ute på våra skolor, alla mirakel, allt lärande, allt gränsförflyttande. Nä, det är jämmer och elände, friskolebovarna och så riskkapitalbolag och vinsternas vara eller icke vara. De flesta partier har en klar uppfattning i frågan, somliga mer sympatiska än andra. Ty det är här jag reagerar som mest. Det talas om Sverigedemokraternas förfärliga människosyn och deras sofistikerat dolda åsidosättande av människolivets okränkbarhet. Och jag håller med. Det skrivs om vem/vilka som kan sjunka så lågt att man rösta på dessa och det undrar förstås jag med. Men gissa vad, jag undrar hur det kan undgå så många att det finns en annan man som på ett ytterst osympatiskt sätt nedvärderar och också vill få bort andra människor. Och han får bara hållas. I vilket namn kan det vara mer hedersvärt? Hans namn är Jonas Sjöstedt och han företräder V. Han deklarera mycket noga att det inte bara är vinsterna i välfärden och skolan han är emot. På ett fruktansvärt osympatiskt sätt klankar han ner på begreppet friskolor och talar om att vi ska bort. Och jag skriver vi. För friskolor är inte bara ett samlinsgbegrepp för skolor som har en annan huvduman än kommunen. Friskolor är också alla vi eldsjälar som har förverkligat vår livsdröm i att göra en bra skolvardag för våra elever. Alla vi som satsar helhjärtat på leverera demokratiska och samhällsdugliga medborgare efter grundskolan. Vi som inte har startat skola för att göra vinst (helt ärligt, det finns betydligt mer lukrativa branscher att botanisera i då). Alla vi som ser att mångfald bland skolor ger styrka och att den förut helt regerande boendesegregationen äntligen har brutits. Alla vi som räddar landsbygdsskolor, små enheter och elever som inte sällan är i behov av mycket stöd. Den är oss Jonas Sjöstedt och hans Vänsterpartiet vill ha bort. Helt utan skrupler talar han om att vi är icke önskvärda. Säg mig, är det där verkligen mer politiskt korrekt än det Jimmie Åkesson och hans parti håller på med? Om inte, hur i herrans namn kan det då komma sig att hela Sveriges media bara låter honom hållas med sina fasoner?’

001

Valdagen är här. Låtom oss alla förvalta vår rösträtt på allra bästa sätt. Tänk efter vad som gömmer sig bakom politikens alla floskler och fundera över vad som bäst matchar din etik och moral. Läs partiprogram och bilda dig en fullvärdig uppfattning innan du greppar pennan och sätter dina kryss. Inse att politik är ett spel, en lek, ett sätt att manipulera människor till att rösta fram enskilda personer till välbetalda uppdrag där de ska bära folkets röst för ett Sverige i tiden. Vallöften är inte per automatik samma sak som en framtida planering, om någon nu skulle ha förletts att tro just det. Och när vi sedan vaknar på måndag till vetskapen om vad våra röster gav för resultat bör man ha i åtanke att vi brukar vara rätt bra på att rätta oss efter hur det blir. Hur mycket tid som än läggs på debatter, valfläsk, valfjäsk och valfiske så kan man inte vrida huvudet rätt på alla ändå. Till syvene och sist handlar livet just om att göra det bästa av de möjligheter som blir oss givna. Och om den nedlåtande människoföraktaren Jonas Sjöstedt kommer till makten innebär den rättningen att jag får bli verksam i ett annat land än Sverige. Synd på en sådan bra rektor och skola, inte sant. Amen!

005

Och om ni undrar om vi valvakar? Absolut inte. Det skulle aldrig falla mig in. Jag har blivit uppfostrad att rätta mun efter ”matsäck” – att inse att tilldelade resurser alltid måste ses som tillräckliga resurser. Och vi är bra på det där, vi på Svettpärlan. BästisMaria och jag sätter ett stort mål i att göra det bästa möjliga för så många som möjligt samtidigt. Och vi vet att vi driver en av Sveriges absolut bästa skolor. Synd bara Jonas Sjöstedt att du har valt att döma oss utan att överhuvudtaget ha satt din fot på  vår skola. Utan att veta hur många fantastiska samhällsdugliga medborgare vi har fått en ära att vara en så viktig del av i deras skoläventyr. Synd och skam att du inte ens vill veta hur vi gör för att lyckas. FÖR DU VILL BARA HA BORT OSS. Lika mycket som jag skäms över Jimmie Åkessons förfärliga människosyn, lika mycket skäms jag över din. Det är oerhört otidsenligt att gå baklänges in i framtiden!

Kram Mia

 

 

4 thoughts on “Valfjäsk, valfläsk och valfiske

  1. Nej nej nej, försvann allt jag skrev…?

    Å nej… Jag går o lägger mig o hoppas att jag vaknar upp ur denna mardröm som just nu pågår…

    Tack för dina ord. Så väl valda här.
    Kram Anna

  2. Självklart röstade jag i går, men i dag känner jag mig mest tom… det blev en hel del resultat som inte föll mig i smaken. Men ”take it or leave it”, kan man inte acceptera det så får man själv göra en förändring 🙁 Tyvärr…
    Kram J

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *